NB3N121KMNR2G OverviewThe clock divider is available in 52-VFQFN Exposed Pad case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. A total of 52 terminations are present. Supply voltages of 3.3V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Data is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 3V~3.6V V source. This item is positioned in the way of Surface Mount. There is a pin count of 52 on timeing clock. There is an output of HCSL, LVDS. The 52 pins are used for operation. This object belongs to the NB3N121 family. There is an electronic gadget called 3N in this family. There is 3.6V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V in order for the clock divider to operate normally. As a default, it outputs 42. Keeping the supply voltage at 3.3V will ensure maximum efficiency. Despite its low frequency 400MHz, it maintains excellent accuracy.
NB3N121KMNR2G Features52 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 400MHz frequency
NB3N121KMNR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3N121KMNR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 27 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 52 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 52 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Data |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400MHz |
| Base Part Number | NB3N121 |
| Output | HCSL, LVDS |
| Pin Count | 52 |
| Number of Outputs | 42 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 500mA |
| Propagation Delay | 950 ps |
| Turn On Delay Time | 950 ps |
| Family | 3N |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:21 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.95 ns |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |