ICS85301AKLF OverviewA 16-VFQFN Exposed Pad case is used for packaging. A Tube is used to package it. Under normal circumstances, 3GHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Multiplexer. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 2.375V~3.465VV power source, it should work. There is LVPECL output from clock driver. It belongs to the family ICS85301.
ICS85301AKLF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS85301AKLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS85301AKLF Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-VFQFN (3x3) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS85301 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |