PI49FCT32803LE OverviewA 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. Under normal circumstances, 133MHz is the maximum value. In it, there are 16 terminations. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 2.97V~3.63VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There is CMOS, TTL output from clock driver. Operation is performed with 16 pins. It belongs to the family 49FCT32803. A member of the FCT family, this gadget is a timeing clock. In this case, Vsup will be set to 3.63V (decimal). By default, the output is set to 7. The 49FCT series is the name of this electronic component. It is recommended to keep the supply voltage at 3.3V to maximize efficiency. There is no external influence on it, as it consumes 100nA quiescent current.
PI49FCT32803LE Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI49FCT32803LE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI49FCT32803LE Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 49FCT |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 49FCT32803 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Outputs | 7 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Number of Circuits | 1 |
| Power Dissipation | 500mW |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Quiescent Current | 100nA |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Frequency (Max) | 133MHz |
| Family | FCT |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:7 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |