ICS951412BFLFT OverviewThere is a package named Tape & Reel (TR) that contains it. As part of the packaging, there is a serial number 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) associated with the product. Clock program is recommended to mount Surface Mount on the wall. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 229.43MHz maximum frequency. Temperatures can be varied in the operating range of 0°C~70°C. A component can supply 3.135V~3.465V voltage. This component serves a single purpose AMD CPU, PCI Express (PCIe). This output is intended to be Clock. Search for information about this part by using the ICS951412 base part number.
ICS951412BFLFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS951412BFLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS951412BFLFT application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS951412 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 229.43MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:16 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | AMD CPU, PCI Express (PCIe) |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.31818MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 220MHz |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |