ICS953805CGT OverviewThere is a package named Tape & Reel (TR) that contains it. As part of the packaging, there is a serial number 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) associated with the product. Clock program is recommended to mount Surface Mount on the wall. Temperatures can be varied in the operating range of 0°C~70°C. A component can supply 3.3V voltage. This component serves a single purpose PC Clock, PCI Express (PCIe). This output is intended to be Clock. Search for information about this part by using the ICS953805 base part number. The company uses 56-TSSOP as its supplier of devices for its products.
ICS953805CGT FeaturesMounting Type: Surface Mount
run the output at th range of Clock
ICS953805CGT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS953805CGT application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS953805 |
| Output | Clock |
| PLL | No |
| Main Purpose | PC Clock, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |