ICS954141AG OverviewClock program is accessible in the Tube package. Clock program is contained in a package of 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width). Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. Clock program varies the range of 0°C~70°C operating temperature. A voltage of 3.3V can be supplied by the component. Intel CPU Servers is the main purpose of the component. Clock is intended to be the output. ICS954141 is the base part number for you to search for other information. Circuits application employs 56-TSSOP as Circuits applications supplier device package.
ICS954141AG FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS954141AG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS954141AG application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS954141 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| PLL | No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |