ICS9FG1900AK-1LFT OverviewThe package Tape & Reel (TR) contains it. For normaloperation, 400MHz is the maximum frequency. A total of 2009 parts have been published. Ideally, it should be mounted with Surface Mount. Temperatures below 0°C are not acceptable for this device. Temperatures below 70°C are recommended for operation.
ICS9FG1900AK-1LFT FeaturesICS9FG1900AK-1LFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS9FG1900AK-1LFT application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| PLL | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |