TLV320AIC24IPFBRG4 OverviewAs a space saver, it comes in the TQFP package. Packaging is done in the form of a Tape & Reel (TR). Transmission lines have 48 terminations, which prevent signals from re-emitted. The device has a 48-pin configuration. The board is configured with 48 pins. Using Surface Mount technology, it is mounted to a PCB. Maintain a maximum voltage of 3.6V. Analog signals are converted into digital signals by A/D converters. Maintaining a minimum voltage of 1.1V is recommended. The device operates with a supply voltage of 1.8V. The power supply is set to 1.83.3V. As a safeguard against overheating, the operating temperature is set to a maximum of 85°C. Temperatures above -40°C are set as the minimum to prevent malfunctions. Transmission of data is through 2 channels. The property of IT ALSO REQUIRES 3.3V ANALOG SUPPLY is what defines it. It is not recommended that the analog input voltage exceeds 2V.
TLV320AIC24IPFBRG4 FeaturesEmbedded in the TQFP package
2 A/D converters
IT ALSO REQUIRES 3.3V ANALOG SUPPLY
TLV320AIC24IPFBRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC24IPFBRG4 CODECs Interface ICs applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 137.410139mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 3.3V ANALOG SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Output | VOLTAGE |
| Pin Count | 48 |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.1V |
| Input Type | SINGLE-ENDED/DIFF |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 26 ksps |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Telecom IC Type | PROGRAMMABLE CODEC |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 84 dB |
| Filter | YES |
| Output Code | TWOS COMPLEMENT |
| Input Code | TWOS COMPLEMENT |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |