ISL54214IRTZ OverviewYou will find in this part {0} functions.
ISL54214IRTZ FeaturesISL54214IRTZ ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL54214IRTZ Special Purpose Analog Switches applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 12 |
| Weight | 50.008559mg |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| Resistance | 8Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Max Supply Voltage | 4.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Analog IC - Other Type | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| Operating Supply Current | 9μA |
| Max Supply Current | 6.2μA |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 330MHz |
| Off-state Isolation-Nom | 96 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.04Ohm |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Height | -50μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Feature | Break-Before-Make, USB 2.0 |
| Applications | Audio, USB |
| Base Part Number | ISL54214 |
| Pin Count | 12 |
| Number of Channels | 2 |
| -3db Bandwidth | 700MHz |
| On-State Resistance (Max) | 2.8Ohm Audio 8Ohm USB |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 3:1 |
| Switch Circuit | SP3T |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V~4.6V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |