LM8207MTX OverviewA Tape & Reel (TR) package contains class d amplifier.In order to save space, class d amp is included in the package 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width).This is a good choice for TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver because of audio amplifiers high performance.A Surface Mount method is used to mount audio power amplifier on the PCB.Using 18 circuits gives audio ic enhanced flexibility.The part has a base part number of LM8207 for audio amp.There are 48 pins on audio digital amplifier.A 48 termination is present on digital amplifier.Its -3db bandwidth is 2MHz.Audio amplifier is powered by 6.5mA supply current.Using 48 pins, amplifier ic is constructed.It is recommended to operate at a temperature below 105°C.At least -40°C is recommended as the operating temperature.With a 16V supply voltage, high efficiency can be achieved.In this case, Surface Mount is used as the mounting method.During normal operation, the supply voltage (Vsup) should remain above 6V.A maximum supply voltage (Vsup) of 16V is set.This audio amp uses an analog IC, which in this case is ANALOG CIRCUIT.
LM8207MTX Features48 pins
LM8207MTX ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM8207MTX Video Amps and Modules applications.
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 16V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LM8207 |
| Pin Count | 48 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 16V |
| Power Supplies | 16V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Number of Circuits | 18 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 6.5mA |
| Slew Rate | 1V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 6V~16V |
| Output Current per Channel | 50mA |
| -3db Bandwidth | 2MHz |
| Length | 12.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |