ISL95810WIU8Z-T OverviewThere is a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.For its performance, it uses 3.3V.The digi devices displays 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 10kOhm.Family ISL95810 includes pentometer.
ISL95810WIU8Z-T FeaturesAvailable in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
ISL95810WIU8Z-T ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL95810WIU8Z-T Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | XDCP™ |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 45 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ISL95810 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 70 |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±45ppm/°C |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |