IVC102U/2K5 OverviewThe linear amplifier is packaged in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case which makes it easy for the consumer to handle. Op amps are Transimpedance types of amplifier on the chip. It comes in a Tape & Reel (TR) case, which protects instrumentation amplifier from damage during delivery. There have been a total of 14 terminations over the past year. In this case, there are 14 pins on the board. Please take in mind that op amp should be run at 15V. 14 pins are available on the instrumentation amplifier. With regard to input offset voltage, instrumentation amplifier is rated at 20mV. This electronic part is best mounted with type Surface Mount. Regarding the operating temperature of this device, instrumentation amplifier performs well at a temperature of -40°C~85°C . You can run this op amp ic on 4.1mA . On this buffer amplifier, there are 1 circuits. Instrumentation amplifier has 1 channels on it. It is possible to count 1 elements on this buffer amplifier. The buffer op amp also uses a ANALOG CIRCUIT analog IC.
IVC102U/2K5 Features14 Pins
supply voltage of 15V
IVC102U/2K5 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
IVC102U/2K5 Instrumentational OP Amps applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | IVC102 |
| Pin Count | 14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 4.1mA |
| Slew Rate | 3V/μs |
| Amplifier Type | Transimpedance |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Current - Input Bias | 0.1pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.75V~18V |
| Output Current per Channel | 20mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 20mV |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Voltage - Input Offset | 500μV |
| Max Input Current | 5.5mA |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2MHz |
| Max I/O Voltage | 5mV |
| Height | 1.75mm |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |