LM1815M/NOPB OverviewThere are materials in the package from Tube.In order to save space, the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is used.Having the ability to provide superior performance because it is a type of Sensor Interface.Using the Surface Mount technique, it is mounted.Keeping the operating temperature at -40°C~125°C will prevent the use of unnecessary cooling processes.As an input type, Logic is used.The 14 termination prevents signals from reflecting off the transmission line's end.Based on its base part number, LM1815, related electronic parts can be found.There are 1 functions configured in it.As long as the supply voltage is 10V, it will operate.An electronic device with 14-pins is used in this device.Pins on 14 components are designed to fulfill the functions specified by the component.Sensor and detector interface is mounted in the way of Surface Mount.This device is permitted to be used when powered by a supply current of 6mA.When the supply voltage is exceeded by 12V, failures will occur.Sensor and detector interface is likely that the supply voltage will be below 2V at the time of failure.Data transmission is provided by 1 channels.
LM1815M/NOPB FeaturesWith 10V channels
LM1815M/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM1815M/NOPB applications of sensor and detector interfaces.
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
Simple bus-controlled part for remote control and
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Sensor Interface |
| Max Power Dissipation | 1.25W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 10V |
| Base Part Number | LM1815 |
| Pin Count | 14 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Nominal Supply Current | 3.6mA |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 6mA |
| Max Input Voltage | 12V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 12V |
| Input Bias Current | 5μA |
| Height | 1.75mm |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |