TIOS1023DRCR OverviewIn order to save space, the VQFN-10 package is used.As an input type, Logic is used.As an output type, LDO is used.The efficiency of the operating supply can be improved if the operating supply current is maintained at 1.5 mA.There are several techniques utilized to develop this electronic device that belongs to the subcategory of Interface ICs.Data transmission is provided by 1 Channel channels.By using this device, 5 mA can be controlled in terms of its output current.
TIOS1023DRCR Featuresoperate temperature at the range of 1.5 mA
TIOS1023DRCR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TIOS1023DRCR applications of sensor and detector interfaces.
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
Simple bus-controlled part for remote control and
| Package / Case | VQFN-10 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Development Kit | TIOX1X2XEVM |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Supply Voltage - Max | 36 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 74.75 V |
| Subcategory | Interface ICs |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | LDO |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Output Current | 5 mA |
| Input Type | Logic |
| Product Type | Sensor Interface |
| ESD Protection | 8 kV, 2 kV |
| Input Current | 1.5 mA |
| Product | Digital Sensor Output Drivers |
| Input Voltage | 3 V to 3.6 V |