THS4521IDGKR OverviewOp amp is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. Op amps are Differential types of amplifier on the chip. Instrumentation amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. Linear amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that op amp should be run at 3.3V. Linear amplifier includes 8 pins. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 2mV voltage. Surface Mount is the recommended mounting type of operational amplifiers. With regard to operating temperature, op amp ranges -40°C~85°C. Operational amplifier can operate supply current at 1.14mA. You should keep the voltage gain at 119dB for the time being. Instrumentation amplifier has 1 channels on it. On the output type, there are Differential, Rail-to-Rail different types of op amps. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 5V voltage. It is used TR to pack the op amps.
THS4521IDGKR Features8 Pins
supply voltage of 3.3V
119dB voltage gain
Output Type: Differential, Rail-to-Rail
THS4521IDGKR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS4521IDGKR Instrumentational OP Amps applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 26.506804mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | THS4521 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Differential, Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 1.14mA |
| Nominal Supply Current | 1.14mA |
| Slew Rate | 600V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | Differential |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 700nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V~5.5V ±1.25V~2.75V |
| Output Current per Channel | 55mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Bandwidth | 145MHz |
| Gain Bandwidth Product | 95MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 95000 kHz |
| Voltage Gain | 119dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.9μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 240μV |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| -3db Bandwidth | 9.3MHz |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.9μA |
| Programmable Power | YES |
| Max I/O Voltage | 2mV |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |