LMH2190TM-38/NOPB OverviewIt is package in 16-WFBGA, DSBGA case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 27MHz is the maximum value. A total of 16 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 3.5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -20°C~85°C ensures reliable performance. 2.5V~5.5V V power should work with it. 16 pins are present on timeing clock. This IC divider operates on 16 pins. It belongs to the family of LMH2190. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 5.5V. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.5V. A supply of 3.5V volts is needed to power it. This output has 4 true outputs. The method is based on TR. We currently have 4 channels available.
LMH2190TM-38/NOPB Features16 terminations
The operating temperature of -20°C~85°C degrees
LMH2190TM-38/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMH2190TM-38/NOPB Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFBGA, DSBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -20°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.5V |
| Base Part Number | LMH2190 |
| Pin Count | 16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Nominal Supply Current | 50μA |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Frequency (Max) | 27MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| fmax-Min | 27 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 8.5 ns |
| Number of True Outputs | 4 |
| Height | 675μm |
| Length | 0m |
| Width | 0m |
| Thickness | 420μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |