PCK2002MPW,118 OverviewThere is a case option of 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 300MHz. 28 terminations have been recorded. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3.135V~3.465V V must be available. A pin count of 28 can be found on it. This is a member of the family of PCK2002. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 3.465V. We are able to produce 10 true outputs.
PCK2002MPW,118 Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
PCK2002MPW,118 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCK2002MPW,118 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | TIN |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | PCK2002 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 300MHz |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Propagation Delay (tpd) | 3.5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Number of True Outputs | 10 |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |