| Package / Case | DFN-10 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Number of Terminals | 10 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Pd - Power Dissipation | 71 W |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 60 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 2500 |
| Supply Voltage - Min | 8 V |
| Input / Supply Voltage - Max | 60 V |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Input / Supply Voltage - Min | 8 V |
| RoHS | Details |
| Power Fail Detection | No |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | LT4294 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | HVSON, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1699 |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LT4294IDD#TRPBF |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 17.5 V |
| Package Code | HVSON |
| Package Shape | SQUARE |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 5.59 |
| Series | LT4294 |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Controller (PD) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Voltage - Supply | 60V (Max) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 10 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N10 |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 60 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 8 V |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 2 mA |
| Power - Max | 71 W |
| Current - Supply | 2mA |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Product Type | Hot Swap Voltage Controllers |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE), 802.3bt |
| Product | Power Distribution |
| Auxiliary Sense | Yes |
| Product Category | Hot Swap Voltage Controllers |
| Width | 3 mm |
| Length | 3 mm |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 60V Max |
| Base Part Number | LT4294 |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 71W |
| RoHS Status | RoHS Compliant |