PI6C5912016ZDIEX OverviewThe clock divider is available in 48-VFQFN Exposed Pad case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. It is normal to operate with a value of 2GHz. A total of 48 terminations are present. Supply voltages of 2.5V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C TA for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~3.465V V source. There is an output of LVPECL. There is an electronic gadget called 6C in this family. There is 2.625V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V in order for the clock divider to operate normally.
PI6C5912016ZDIEX Features48 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C TA degrees
PI6C5912016ZDIEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C5912016ZDIEX Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Output | LVPECL |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Family | 6C |
| Input | Differential or Single-Ended |
| Ratio - Input:Output | 2:16 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 0.7 ns |
| fmax-Min | 2000 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.03 ns |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |