LV3327PV-TLM-H OverviewIt comes in a case with Tape & Reel (TR). It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in 16-LSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The device is with 2 channels. This part includes Volume Control functions for your reference. The device can be applied in Consumer Audio. It is supplied votage within 3V~5.5V. This device operates temperature at the range of -40°C~85°C TA. The number of terminations on the chip is 16. Similar parts can be found by searching for the LV3327 family. Please refer to the related specifications of the device : 80dB. There are 16 pins accessible on the chip. It can give voltage at 5V volts.
LV3327PV-TLM-H FeaturesWith 16-LSSOP (0.173, 4.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
LV3327PV-TLM-H ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LV3327PV-TLM-H Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Lifecycle Status | ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 23 hours ago) |
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-LSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | LV3327 |
| Function | Volume Control |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Specifications | 80dB |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |