MC100EP11DR2GH OverviewIt is available in the case 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tape & Reel (TR). There is a maximum value of 3GHz for normal operation. There are 8 terminations in it. Using a supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 3V~5.5V volts. It's in the way of Surface Mount. It has a number of pins of 8. There is an output of ECL, PECL. The 8 pins are utilized for operation. It's set to 5.5V for the maximum supply voltage (Vsup). To ensure normal operation of the cut smart buffer, the supply voltage (Vsup) should always be kept above 3V. Power for the clock buffer comes from a -3.0/-5.5V volt supply. A component of the 100EP series can be found in this electrical part. It is also possible to obtain NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -3.0V TO -5.5V by using this gadget.
MC100EP11DR2GH Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100EP11DR2GH ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100EP11DR2GH Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EP |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -3.0V TO -5.5V |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | -3.0/-5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 270 ps |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.3 ns |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |