SN74AVCA406DGGR Overview48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) contains it.Packaged in the way of Tape & Reel (TR).Open Drain, Push-Pull is the output configured for it.Its translator type is Voltage Level.Mounting this electronic component follows the Surface Mount method.In this electrical device, the Channel type is Bidirectional.There is -40°C~85°C TA operating temperature.The circuit's superior flexibility is achieved through the use of 1 circuits.Transmission lines are terminated using 48 terminations.Parts that are related to 74AVCA406 can be identified based on its base part number.Power comes from a voltage of 1.8V.There are 48 pins on this device.The device is part of the 74AVCA series.The board has 48 pins.18 Bits are used in the design of this electronic part.Level translators supports a maximum supply voltage of 3.6V.With a minimum supply voltage of 1.4V, it operates.Level translators is configured from 1.4V~3.6V for the VCCA supply rail.Level translators is configured from 1.4V~3.6V for the VCCB supply rail.Using the method of Surface Mount, this electronic component is mounted.4 is the number of channels.Level translators is possible to ensure SIM Card Interface when operating.Power comes from a 3.3V supply.This device features maximum design flexibility due to its output current of 16mA.
SN74AVCA406DGGR Features48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
1 circuits
48 pin count
74AVCA series
48 pins
3.3V power supplies
SN74AVCA406DGGR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74AVCA406DGGR voltage translators & level shifters applications.
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AVCA |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | SIM Card Interface |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 74AVCA406 |
| Pin Count | 48 |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.4V |
| Nominal Supply Current | 10μA |
| Output Current | 16mA |
| Number of Bits | 18 |
| Propagation Delay | 4.4 ns |
| Turn On Delay Time | 7.7 ns |
| Logic Function | Translator |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Differential Output | NO |
| Output Polarity | TRUE |
| Input Characteristics | STANDARD |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| High Level Output Current | -16mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 16mA |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Supply Voltage1-Nom | 1.8V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.4V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 1.4V~3.6V |
| Channels per Circuit | 8 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 12.5mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1.15mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |