MAX4023ESE+ OverviewThe 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package makes class d amp accessible to save space.High performance makes audio amplifier an excellent choice for 2:1 Multiplexer-Amplifier.Mounting audio power amplifier on the PCB is done using the Surface Mount method.3 circuits enable it to achieve audio ic's enhanced flexibility.Its -3db bandwidth is 260 MHz.The current supplied to digital sound amp is 25 mA.- is the series of this FPGA.
MAX4023ESE+ FeaturesMAX4023ESE+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4023ESE+ Video Amps and Modules applications.
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4023 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Applications | 2:1 Multiplexer-Amplifier |
| Output Type | - |
| Number of Circuits | 3 |
| Current - Supply | 25 mA |
| Slew Rate | 300V/µs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V ~ 11V, ±2.25V ~ 5.5V |
| -3db Bandwidth | 260 MHz |