MAX4258EUA OverviewDue to space constraints, class d amp's available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Its high performance makes it an excellent choice for 2:1 Multiplexer-Amplifier.Using the Surface Mount method, audio power amplifier is mounted on the PCB.With the use of 1 circuits, the audio ic is capable of achieving an enhanced level of flexibility.Its -3db bandwidth is 250 MHz.This amplifier is powered by a current of 10.9 mA.- Series is the name of this FPGA.
MAX4258EUA FeaturesMAX4258EUA ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4258EUA Video Amps and Modules applications.
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
Aftermarket telematics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Manufacturer | RCD |
| RoHS | Y |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4258 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Applications | 2:1 Multiplexer-Amplifier |
| Output Type | - |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Supply | 10.9 mA |
| Slew Rate | 1000V/µs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5V ~ 5.5V |
| Current - Output / Channel | 100 mA |
| -3db Bandwidth | 250 MHz |