MAX9584AUA+T OverviewDue to space constraints, class d amp's available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Its high performance makes it an excellent choice for Filter.Using the Surface Mount method, audio power amplifier is mounted on the PCB.With the use of 3 circuits, the audio ic is capable of achieving an enhanced level of flexibility.This amplifier is powered by a current of 3.5 mA.- Series is the name of this FPGA.
MAX9584AUA+T FeaturesMAX9584AUA+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX9584AUA+T Video Amps and Modules applications.
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
Aftermarket telematics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MAX9584 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Applications | Filter |
| Output Type | - |
| Number of Circuits | 3 |
| Current - Supply | 3.5 mA |
| Slew Rate | - |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V ~ 3.6V |
| Current - Output / Channel | 140 mA |