MAX9583AZT+T OverviewThis package is packaged as a Tape & Reel (TR).SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package reduces space by providing access to class d amp.As a result of audio amplifiers high performance, audio amplifier is a great choice for Filter.According to Surface Mount, audio power amplifier is mounted on the PCB.With the use of 2 circuits, audio ic is able to achieve enhanced flexibility.Audio amp can be located using its base part number MAX9583.On audio digital amplifier, there is a pin count of 5.6 terminations make up digital amplifiers structure.This amplifier operates on a current supply of 3.5mA.The board is constructed wamplifier ich 6 pins.Temperatures should be below 125°C.Temperatures of at least -40°C are recommended for operation.The number of available channels is currently 2.IC type VIDEO AMPLIFIER is used for the consumer amplifier.It is mounted using Surface Mount.When audio amplifier ic is being used, the supply voltage is 3V.
MAX9583AZT+T Features6 pins
2 channels
MAX9583AZT+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9583AZT+T Video Amps and Modules applications.
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Filter |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Base Part Number | MAX9583 |
| Pin Count | 5 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 3.5mA |
| Supply Current-Max | 7mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~3.6V |
| Output Current per Channel | 140mA |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |