PCK2001RDB,118 OverviewThe clock divider is packaged in a 16-LSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 533MHz. It contains 16 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to 0°C~70°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3.135V~3.465VV. It has a pin count of 16. This is a member of the PCK2001 family. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.465V. True outputs are available in 6.
PCK2001RDB,118 Features16 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
PCK2001RDB,118 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCK2001RDB,118 Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-LSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | PCK2001 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 533MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Propagation Delay (tpd) | 3.5 ns |
| fmax-Min | 533 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Number of True Outputs | 6 |
| Length | 5.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |