MC10H125L OverviewLevel translators is embedded in the 16-CDIP (0.300, 7.62mm) package.Level translators is packaged in the way of Tube.The output it is configured with uses Non-Inverted.The translator type of this electrical device is Mixed Signal.This electronic part is mounted in the way of Through Hole.The Channel type of this electrical device is Unidirectional.The operating temperature is 0°C~75°C TA.1 circuits are used to achieve its superior flexibility.There are 16 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.According to the base part number 10H125, its related parts can be founded.Level translators is powered from a supply voltage of 5V.Level translators is equipped wLevel translatorsh 16 pin count.Level translators is a type of FPGA belonging to the 10H series.Level translators is designed wLevel translatorsh 16 pins.This electronic part is designed with 1 Bits.Level translators supports the maximal supply voltage of 5.25V.Level translators operates wLevel translatorsh the minimal supply voltage of 4.75V.The number of channels is growing strong/weak: 4.Level translators operates from a 5-5.2V power supplies.
MC10H125L Features16-CDIP (0.300, 7.62mm) package
1 circuits
16 pin count
10H series
16 pins
5-5.2V power supplies
MC10H125L ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10H125L voltage translators & level shifters applications.
Enterprise and communications
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~75°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 10H |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 10H125 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Non-Inverted |
| Power Supplies | 5-5.2V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 3.35 ns |
| Logic Function | Translator |
| Output Characteristics | TOTEM-POLE |
| Output Polarity | TRUE |
| Channel Type | Unidirectional |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5.2V |
| Output Signal | TTL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | MECL |
| Output Latch or Register | NONE |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |