SN74LVCC3245APWR OverviewEmbedded in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, it is available for you to use.Tape & Reel (TR) is the way in which it is packaged.Tri-State, Non-Inverted is used for the output it is configured with.There is a translator type of Voltage Level for this electrical device.Surface Mount is the method used for mounting this electronic part.Level translators has the Channel type Bidirectional.The temperature used for operation is -40°C~85°C TA.Flexible 1 circuits enable it to achieve high performance.When it comes to terminating a transmission line, there are 24 terminations.Parts related to a base part number 74LVCC3245 are designated by the same number.This device is powered by a supply voltage of 3.3V which is applied to it.24 pins are present on this board.There are a number of devices in the series 74LVCC that belong to it.In addition, it is designed with a pin number of 24.There are 8 bits in this electronic part, which means it is designed in such a way.There is a maximum voltage of 5.5V supported.In order for the machine to operate, the supply voltage must be 2.3V.VCCA is configured with a supply rail that starts at 2.3V~3.6V.VCCB is configured with a supply rail that starts at 3V~5.5V.Mounting this electronic component is done using the Surface Mount method.There are a total of 8 channels.Logic ICs it uses are of the BUS TRANSCEIVER type.2 terminations are used to end transmission lines by matching their characteristic impedance with the device.In the world of electronics, this electronic device belongs to the family of LVC/LCX/Z.Level translators consumes 8μA of quiescent current wLevel translatorshout being affected by outside factors.There is a 3.3V power supply used in the operation of the machine.This device has been rated to be suitable for TR based upon the reliability of its performance.With an output current of 24mA, it offers maximum design flexibility.There are also characteristics of ALSO REQUIRES 3V TO 5.5V SUPPLY FOR PORT B associated with it.
SN74LVCC3245APWR Features24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 circuits
24 pin count
74LVCC series
24 pins
3.3V power supplies
SN74LVCC3245APWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74LVCC3245APWR voltage translators & level shifters applications.
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVCC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3V TO 5.5V SUPPLY FOR PORT B |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 74LVCC3245 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 24mA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 14.5 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 14.5 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Data Rate | 200 Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 7.6 ns |
| High Level Output Current | -24mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | 3V & 3/5V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 2.3V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 3V~5.5V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |