SN74GTLP817PWR OverviewThere is an embedded version of it in package 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Cut Tape (CT) is the packaging method.This output uses Tri-State, Inverted.Translator type Mixed Signal is assigned to this electrical device.Level translators is mounted according to the Surface Mount method.There is Bidirectional channel type for this electrical device.Level translators is -40°C~85°C TA at the operating temperature.Due to its superior flexibility, it uses 2 circuits.0 terminations are used to end transmission lines.A series of related parts can be derived from the base part number 74GTLP817.There is a voltage supply of 3.3V which powers the device.With 24 pins, it is equipped with a minimal number of connections.Level translators belongs to the series 74GTLP.With 24 pins, it is designed.Level translators is designed wLevel translatorsh 6 bLevel translatorss.Voltages up to 3.45V can be supplied.A minimal voltage of 3.15V is needed to operate it.Surface Mount is used for mounting.There are 1 channels.In this case, the logic IC is BUS DRIVER.2 terminations are used as the methods of ending a transmission line with a device that matches the line's characteristic impedance.Due to the 50mA output current, it provides maximum design flexibility.A high efficiency supply voltage should be maintained at 3.3V.In this case, the frequency is 175MHz.
SN74GTLP817PWR Features24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 circuits
24 pin count
74GTLP series
24 pins
SN74GTLP817PWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74GTLP817PWR voltage translators & level shifters applications.
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74GTLP |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 175MHz |
| Base Part Number | 74GTLP817 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Tri-State, Inverted |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Output Current | 50mA |
| Number of Bits | 6 |
| Propagation Delay | 4.2 ns |
| Logic Function | Translator |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS DRIVER |
| Channel Type | Bidirectional |
| Output Signal | LVTTL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | GTLP |
| Channels per Circuit | 2, 6 |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |