MC10H641FNG OverviewIt's a electronic part of the 28-LCC (J-Lead) package. It's packaged in the form of a Tube. There are 28 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 5V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to 0°C~85°C. It should be able to work with a power source of 4.75V~5.25VV. It is placed in the way of Surface Mount. It has a pin count of 28 on it. Its output is TTL. For operation, 28 pins are used. It is a member of the MC10H641 family. This electronic gadget is a member of the 10H family. It is powered by a 5V volt supply. For maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 5V. With a frequency of 65MHz, it is capable of maintaining excellent accuracy. It has a maximum input voltage of 4.19V.
MC10H641FNG Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~85°C degrees
at 65MHz frequency
MC10H641FNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10H641FNG Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 65MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC10H641 |
| Output | TTL |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 24mA |
| Propagation Delay | 6.27 ns |
| Turn On Delay Time | 7 ns |
| Family | 10H |
| Logic Function | Translator |
| Max Input Voltage | 4.19V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 6.4 ns |
| High Level Output Current | -15mA |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.35 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |