PI49FCT3807HEX OverviewThere is a case of 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 50MHz. It has 20 terminations. With a voltage of 3.3V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 3V~3.6VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. As a result, it produces CMOS, TTL. A 20 pin is used for operation. The 49FCT3807 family contains it. The gadget belongs to the FCT family. There is a 3.6V maximum supply voltage set (Vsup). Normal operation requires a voltage above 3V for the supply voltage (Vsup). By default, it is set to output 10. The 49FCT series refers to this electrical component. The supply voltage should be kept at 3.3V for maximum efficiency. It consumes 3μA quiescent current and is unaffected by external factors.
PI49FCT3807HEX Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI49FCT3807HEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI49FCT3807HEX Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 49FCT |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 49FCT3807 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Power Dissipation | 500mW |
| Propagation Delay | 4.5 ns |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 4.5 ns |
| Frequency (Max) | 50MHz |
| Family | FCT |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.5 ns |
| Length | 7.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |