MSP430F2001IPWR OverviewPackaged in a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) format. A total of 10 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 16-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. A MSP430F2xx series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 1KB 1K x 8 + 256B bytes, which is the size of the program. With a MSP430 Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 14 terminations on the IC chip, which means there are 14 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 16-bit size. Microcontroller chip has outputs of 2.2V volts. The system has NO channels for DMA communication. There is 1kB memory size assigned to the part. At a frequency of 16MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 14 pins. There are 1 timers/counters in this device. In total, it has 14 pins. In the 10 Programmable I/O section, it can be programmed in many different ways. It has 8 channels that can be accessed through UART.
MSP430F2001IPWR Features14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F2001IPWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F2001IPWR Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 14 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Memory Size | 1kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 10 |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 1KB 1K x 8 + 256B |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | Slope A/D |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 16 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 10 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 0 |
| RAM (bytes) | 128 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |