STM32F051C8U7 OverviewPackaged in a 48-UFQFN Exposed Pad format. A total of 39 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~105°C TA. A STM32F0 series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 64KB 64K x 8 bytes, which is the size of the program. With a ARM® Cortex®-M0 Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 48 terminations on the IC chip, which means there are 48 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 32-bit size. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. The system has YES channels for DMA communication. There is 64kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number STM32F05 to find them. At a frequency of 48MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 48 pins. It is equipped with a ARM core architecture which is integrated into it.
STM32F051C8U7 Features48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
STM32F051C8U7 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F051C8U7 Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F05 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | HDMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 39 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 13x12b; D/A 1x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Core Architecture | ARM |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |