STM32F207IFH6 OverviewA 201-UFBGA package is included. In total, it has 140 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. STM32F2 series components belong to this electrical component. Its program memory size is 768KB 768K x 8. There is a ARM® Cortex®-M3 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 176 terminations in total. The part works on a 32-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has YES DMA channels. 768kB memory size belongs to the part. STM32F207 is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 120MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. On the chip, there are 176 pins that are accessible. A total of 14 timers/counters are included in the package. A total of 176 pins are present. Devices based on the CORTEX-M3 series of CPUs are embedded in the device. It is built on a ARM core architecture.
STM32F207IFH6 Features201-UFBGA package
Mounting type of Surface Mount
STM32F207IFH6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F207IFH6 Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 201-UFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Max Power Dissipation | 513mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.6mm |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | STM32F207 |
| Pin Count | 176 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, MMC, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 768kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 132K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 768KB 768K x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 81mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| ROM (words) | 786432 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 0.61mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |