MSP430F2122TPW OverviewPackaged in a 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) format, this MCU is available in a compact size. There are 24 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 16-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The MSP430F2xx series includes this electrical component. There is 4KB 4K x 8 + 256B bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a MSP430 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 28 terminations were applied to the IC chip. 16-bits are used in Microcontroller. Currently, MCU chip has NO DMA channels. 4kB memory size belongs to the Chip part. In the case of 16MHz frequency operation, it can perform efficiently. There are YES PWM channels on the device. The chip has 28 pins. 28 pins are counted on this board. There are a total of 8 A/D converters on the device. An 1-channel PWM controller is used by the device. A total of 1 serial I/Os are incorporated into this part. There are 2 bits in total on an IC chip.
MSP430F2122TPW Features28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F2122TPW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F2122TPW Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 117.508773mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.3V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 4kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 4KB 4K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 4096 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 0.5 |
| RAM (bytes) | 512 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Number of Timers | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |