STM32F103RBH6TR OverviewThe package is 64-TFBGA-shaped. There are 51 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the STM32F1 series of electrical components. Having a size of 128KB 128K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M3 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 64 has 64 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 128kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number STM32F103, you will be able to find alternatives for the part. Using a 72MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 64 pins are accessible. In total, there are 4 timers/counters on the device. The pin count is 64. There is an embedded the CORTEX-M3 CPU family inside the device, which makes it a powerful device. In addition, it comes with a ARM core architecture.
STM32F103RBH6TR Features64-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
STM32F103RBH6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F103RBH6TR Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TFBGA |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Power Dissipation | 308mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F103 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| Speed | 1.25 MHz |
| RAM Size | 20K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 50mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Address Bus Width | 32 |
| ROM (words) | 131072 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |