MSP430F47177IPZ OverviewA 100-LQFP package is included. In total, it has 68 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. MSP430x4xx series components belong to this electrical component. Its program memory size is 92KB 92K x 8. There is a MSP430 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 100 terminations in total. The part works on a 16-bit basis. The Microcontroller chip has YES DMA channels. 92kB memory size belongs to the part. A good performance can be achieved at a frequency of 16MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. On the chip, there are 100 pins that are accessible. A total of 100 pins are present. This 8 Programmable I/O section allows you to program the device in many different ways depending on what you need. As a few examples, there are additional features like IT ALSO OPERATES 4.15MHZ AT MINI 1.8V that are available in the software. The device has 2 UART channels. The Microcontroller has 7 A/D converters. There are 2 serial I/Os on the IC part. 7 bits are found on a MCU chip.
MSP430F47177IPZ Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F47177IPZ ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F47177IPZ Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430x4xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES 4.15MHZ AT MINI 1.8V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.3V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 92kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 68 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 92KB 92K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 0.56mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 7x16b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 7 |
| Number of Programmable I/O | 68 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 8 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of Timers | 7 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |