STM32F101R4T6A OverviewThis Microcontroller comes in a 64-LQFP package. This Microcontroller has 51 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in STM32F1 Series. The size of the program memory of Microcontroller is 16KB 16K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M3 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 64 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 3.3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 16kB memory size. You can find alternatives through the base part number STM32F101. MCU's frequency is 36MHz. The pin number of the component remains 64. It has 2 timers/counters. The device is embedded with CORTEX-M3 CPU family. It has a ARM core architecture integrated into it. It has a total of 16 ADC channels. 4 PWM channels are used by the device. 1 I2C channels are integrated by the part.
STM32F101R4T6A Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F101R4T6A ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F101R4T6A Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 36MHz |
| Base Part Number | STM32F101 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |