MSP430FR5989IRGCR OverviewThis Microcontroller comes in a 64-VFQFN Exposed Pad package. This Microcontroller has 48 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 16-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FRAM. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in MSP430™ FRAM Series. The size of the program memory of Microcontroller is 128KB 128K x 8. MCU is powered by CPUXV2 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 64 terminals. Microcontroller comes with 16 bit size. The component always operates in 3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 128kB memory size. You can find alternatives through the base part number MSP430. MCU's frequency is 16MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 64. It enjoys 2 UART channels. The device has a set of 12 A/D converters. The part has 3 serial I/Os incorporated. There are a series of 20 timers in the Microcontroller chip.
MSP430FR5989IRGCR Features64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MSP430FR5989IRGCR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430FR5989IRGCR Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430™ FRAM |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MSP430 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FRAM |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Density | 0 b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 12 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 2 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Serial I/Os | 3 |
| Number of Timers | 20 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Height | 1mm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 880μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |