![]()
Add to cart |
TMS320LF2407APGES microcontroller features the highest performance and offers a low-cost, low-power, as well as high-performance processing capabilities. TMS320LF2407APGES datasheet is an excellent option for a variety of smaller and medium-sized tasks and full platform solutions. TMS320LF2407APGES MUC is suitable for Motor drive, Motor control, Digital power, Printers, as well as scanners.
144-LQFP-packages are available. In total, MCU chip has 41 inputs and outputs. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~125°C TA. The C2000? C24x 16-Bit series includes this electrical component. 64KB 32K x 16 is the size of its program memory. The C2xx DSP Core Processor powers the device and is one of its key features. This is a DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip 144 has 144 terminations. You get a 16-bit size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. This IC part has a memory size of 64kB. You can find alternatives through the base part number 320LF2407 Microcontroller. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 40MHz. It is possible to access the 144 pins on the chip. A total of 144 pins are included in the package. EEPROM, FLASH memory is one of the features of this equipment. It has 8 channels that can be accessed through UART. As part of the part, there are 5 external interrupts that can be used. 5 bits are found on a MCU chip.
C2000? C24x 16-Bit series
Base part number of 320LF2407
The memory type of EEPROM, FLASH
144 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 144 Pins
There are a lot of Texas Instruments TMS320LF2407APGES Microcontroller applications. TMS320LF2407APGES MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
DDC control
Plant factories
Petrochemical
Process control devices
Radios
Measuring revolving objects
Paper shredders
Hearing aids
3D printers
Fax machines
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Weight | 1.290414g |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C24x 16-Bit |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 144 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 40MHz |
| Base Part Number | 320LF2407 |
| Pin Count | 144 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 41 |
| RAM Size | 5K x 8 |
| Memory Type | EEPROM, FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C2xx DSP |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 32K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 80mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x10b |
| Data Bus Width | 16b |
| Density | 256 kb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 544 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of Timers | 5 |
| Number of External Interrupts | 5 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Height | 1.6mm |
| Length | 20mm |
| Width | 20mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |