STM32F101CBT6 OverviewPackaged in a 48-LQFP format, this MCU is available in a compact size. There are 37 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The STM32F1 series includes this electrical component. There is 128KB 128K x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a ARM® Cortex®-M3 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 48 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. 128kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number STM32F101. In the case of 36MHz frequency operation, it can perform efficiently. The chip has 48 pins. The clock has 3 timers/counters to keep track of the time. 48 pins are counted on this board. With ARM core architecture, it offers high performance. A total of 10 ADC channels are present in this device. There are 32 bits in total on an IC chip. There are 12 PWM channels that are used by the device. An 2-channel PWM controller is used by the device.
STM32F101CBT6 Features48-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F101CBT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F101CBT6 Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Manufacturer Package Identifier | STM32F101CBT6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Power Dissipation | 363mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 36MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | STM32F101 |
| Pin Count | 48 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 37 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 32 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 32b |
| Density | 1 Mb |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Number of PWM Channels | 12 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |