NB100LVEP222MNRG OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 52-VFQFN. This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 1GHz is the maximum value. It has 52 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 2.5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~3.8V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 52 pins on the clock buffer. There is a value of LVECL, LVPECL as the output. During operation, 52 pins are used. Vsup is set to 3.8V as the maximum supply voltage. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. A electronic part of this series belongs to the 100LVEP family. When the supply voltage is at 3.3V, the efficiency will be highest. By utilizing this gadget, one can also obtain NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.8V.
NB100LVEP222MNRG Features52 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB100LVEP222MNRG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB100LVEP222MNRG Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-VFQFN |
| Number of Pins | 52 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100LVEP |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 52 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.8V |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Output | LVECL, LVPECL |
| Pin Count | 52 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | LVECL, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:15 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.06 ns |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |