NB4N111KMNR4G OverviewThe clock divider is available in 32-VFQFN Exposed Pad case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. A total of 32 terminations are present. Supply voltages of 3.3V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to -40°C~70°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 3V~3.6V V source. This item is positioned in the way of Surface Mount. There is a pin count of 32 on timeing clock. There is an output of HCSL. The 32 pins are used for operation. This object belongs to the NB4N111K family. As a default, it outputs 20. Keeping the supply voltage at 3.3V will ensure maximum efficiency. Despite its low frequency 400MHz, it maintains excellent accuracy. The configuration of the clock buffer is 1 bits.
NB4N111KMNR4G Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~70°C degrees
at 400MHz frequency
NB4N111KMNR4G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB4N111KMNR4G Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB4N111K |
| Output | HCSL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 20 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 1.1 ns |
| Turn On Delay Time | 1.1 ns |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |