PCK940LBD,157 OverviewIt's a electronic part of the 32-LQFP package. It's packaged in the form of a Tray. The maximum value for normal operation is 250MHz. There are 32 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 2.5V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to 0°C~70°C. It should be able to work with a power source of 2.375V~3.465VV. It has a pin count of 32 on it. Its output is LVCMOS. It is a member of the PCK940 family. This electronic gadget is a member of the 940 family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.375V. It is powered by a 3.3V volt supply. When utilizing this gadget, ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY can also be obtained.
PCK940LBD,157 Features32 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
PCK940LBD,157 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCK940LBD,157 Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | PCK940 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Family | 940 |
| Input | LVCMOS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:18 |
| Max I(ol) | 0.02 A |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 3.8 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 5.2 ns |
| fmax-Min | 250 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.3 ns |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |