PCK3807AD,118 OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width). This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 400MHz is the maximum value. It has 20 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 2.5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.3V~3.6V volts. There are 20 pins on the clock buffer. There is a value of LVTTL as the output. As a member of the PCK3807 family, it falls under that category. Vsup is set to 3.6V as the maximum supply voltage. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.3V.
PCK3807AD,118 Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PCK3807AD,118 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCK3807AD,118 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | PCK3807 |
| Output | LVTTL |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Propagation Delay (tpd) | 4.5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.35 ns |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |