P2P2304NZF-08SR OverviewThe clock divider is available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. It is normal to operate with a value of 140MHz. A total of 8 terminations are present. Supply voltages of 3.3V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 3V~3.6V V source. This item is positioned in the way of Surface Mount. The 8 pins are used for operation. There is an electronic gadget called 2304 in this family. There is 3.6V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V in order for the clock divider to operate normally. It is possible to obtain 4 true outputs. Keeping the supply voltage at 3.3V will ensure maximum efficiency.
P2P2304NZF-08SR Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
P2P2304NZF-08SR ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
P2P2304NZF-08SR Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Frequency (Max) | 140MHz |
| Family | 2304 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Number of True Outputs | 4 |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |