NBSG14BAR2 OverviewIt is available in the case 16-LBGA, FCBGA for this cut smart buffer. It is available in the case Tape & Reel (TR). There is a maximum value of 12GHz for normal operation. There are 16 terminations in it. Using a supply voltage of 2.5V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution), Data for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~70°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 2.375V~3.465V volts. It's in the way of Surface Mount. It has a number of pins of 16. There is an output of RSECL, RSNECL, RSPECL. The 16 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the NBSG14. It is part of the 14 family of electronic buffer ICs. It's set to 3.465V for the maximum supply voltage (Vsup). To ensure normal operation of the cut smart buffer, the supply voltage (Vsup) should always be kept above 2.375V. As a default, it is set to output 8 by default. Power for the clock buffer comes from a -2.5/-3.3/2.5/3.3V volt supply. It is also possible to obtain RSNECL MODE: VCC = 0 V WITH VEE = -2.375 V TO -3.465 V by using this gadget.
NBSG14BAR2 Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~70°C degrees
NBSG14BAR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBSG14BAR2 Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-LBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Data |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | RSNECL MODE: VCC = 0 V WITH VEE = -2.375 V TO -3.465 V |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | NBSG14 |
| Output | RSECL, RSNECL, RSPECL |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | -2.5/-3.3/2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 150 ps |
| Turn On Delay Time | 150 ps |
| Frequency (Max) | 12GHz |
| Family | 14 |
| Input | CML, LVCMOS, LVDS, LVTTL, NECL, PECL, RSECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |