OPA2170AIDR OverviewPackaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case, the buffer op amp is ready to use. An op amp ic of the General Purpose type. The op amp is delivered to you in a Tape & Reel (TR) case. There is a growing number of terminations approaching the number of 8. The pins on this board total to 8 in total. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 18V battery. A total of 8 pins are present on the instrumentation amplifier. There is an input offset voltage of 1.8mV for this buffer op amp. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of -40°C~125°C . As long as the supply current of the chip does not exceed 110μA, this op amp ic can operate. 130dB should remain the voltage gain. As far as the device is concerned, buffer amplifier has 2 channels. One of the many advantages that this linear amplifier has, among many other things, is the fact that it outputs Rail-to-Rail signals. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 18V. For packing the buffer amplifier, the TR-axis is adopted.
OPA2170AIDR Features8 Pins
supply voltage of 18V
130dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2170AIDR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA2170AIDR Instrumentational OP Amps applications.
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 18V |
| Base Part Number | OPA2170 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 110μA |
| Nominal Supply Current | 110μA |
| Output Current | 17mA |
| Slew Rate | 0.4V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 104 dB |
| Current - Input Bias | 8pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~36V ±1.35V~18V |
| Output Current per Channel | 20mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.8mV |
| Bandwidth | 1.2MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -18V |
| Unity Gain BW-Nom | 1200 kHz |
| Voltage Gain | 130dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.0035μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 250μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.000015μA |
| Programmable Power | NO |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1.2MHz |
| Max I/O Voltage | 1.8mV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.0035μA |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |