OPA2727AIDR OverviewThere is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case in which the instrumentation amplifier is packaged. Buffer amps of this type are called General Purpose-types. A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the buffer op amp. The number of terminations is approaching the 8 mark. The total number of pins on linear amplifier is 8. The linear amplifier should be run at 5V at all times, so please keep that in mind when using it. 8 pins are included on the operational amplifiers. As far as the input offset voltage is concerned, linear amplifier rates at 150μV. For this electronic part, it is recommended that you mount it with type Surface Mount. It is important to note that this linear amplifier works well at a temperature of -40°C~125°C when it comes to operating temperatureIt is possible to operate this buffer amplifier from a supply current of 4.3mA . 120dB should be the voltage gain. Op amp ic has 2 channels. A benefit of this op amp ic is that it outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many advantages it has to offer. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 6V. For the packing of the instrumentation amplifier, TR is adopted. The e-trim™ represents the op amp's series number.
OPA2727AIDR Features8 Pins
supply voltage of 5V
120dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2727AIDR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA2727AIDR Instrumentational OP Amps applications.
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | e-trim™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | OPA2727 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 6V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 4.3mA |
| Supply Current-Max | 6.5mA |
| Slew Rate | 30V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Current - Input Bias | 85pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4V~12V ±2V~6V |
| Output Current per Channel | 40mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150μV |
| Bandwidth | 20MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Unity Gain BW-Nom | 20000 kHz |
| Voltage Gain | 120dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.0005μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90.46dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 15μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.0005μA |
| Programmable Power | NO |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 20MHz |
| Max I/O Voltage | 150μV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.0001μA |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |